Central London is a bit like Istanbul. Oh don’t be silly you say, there’s no way the two cities can be compared when on one side you have stunning, glorious, breathtaking ancient architecture and the sparkling Bosphorous whilst on the other there are simply glass buildings with lights glinting on the top at night and not to mention, the murky old thames. Well yes, but there is one thing the two places have in common and that is the price of a can of drink.
When I went to Istanbul in the Summer holidays, I was astonished to find that drinks were more expensive than back home in London. It translated to almost a pound for simply one can which felt ridiculously high to me but as everyone kept on saying, these were tourist prices and so I begrudgingly accepted them. Some places were worse than others, the price of a can rising to almost two pounds! I couldn’t wait to get back home and buy some regular priced Fanta or Pepsi. Then again, the allure of a refreshingly cold drink is lost when you are greeted with the dull grey clouds of London. In Istanbul however, it is like you are held to ransom.
“Shell out this ridiculous amount else die of thirst!” Is what the shopkeepers seem to be saying.
When I began university, I had told myself that I will not spend on food and instead take lunch from home but there are times when you have simply forgotten to put some form of liquid in your bag and your parched mouth is crying for a drink. It so happened that one day, in need of such replenishing, I walked into a small little shop nestling amongst the office buildings and then I immediately walked out. You see, the price of a can of drink was 90 pence! Walking out in a daze, a voice in my head kept on consoling me with the fact that this was Central London.
Why is this even a big deal? Well you see, everything is overpriced when you are in Central London. Even the food in the university canteen is ridiculous and I only this because I overheard the agonising story of a fellow student who was forced out of desperate hunger to purchase some food from their, hoping that the prices would be accommodating for students. They weren’t.
It’s a rip off. After despondently walking to the train station, I asked a stall owner how much it would be for a can of drink. 70 pence he told me; I only had 65 and after seeing my poor face, he took pity on me and let me off the five pence. Was I happy? No. Grateful yes but certainly not happy, I need my local corner shop which sells drinks for the lovely price of 50 pence to pick itself up and move to just outside my university.
Alas the financial woes of a student. Although, it wasn’t that I could not afford it, I just didn’t feel like being ripped off.
Until Next Time
A Worried Student
As a student, as you say, you would think the University would be more understanding. It’s expensive enough to go to school. Even here in the United States. Hang in there. 🙂
LikeLiked by 1 person
Yes you would’ve thought nine thousand pounds a year would get some cheap food too!
Thanks 😀
LikeLiked by 1 person
A can of soda is, at a minimum, $2 here in Australia. And they can get anywhere up to $5
LikeLiked by 1 person
That is terrible!
How much for a normal bottle of water?
LikeLike
It depends on where you get them from, but usually it’s $3-$4. Though at the University of Queensland campus, there are several bottle refilling stations, so, if you have a water bottle already you can use those. (Since its so hot in QLD, everyone has their own bottle)
LikeLike
Hmm yes that is more pricey compared to England. Guess it may have something to do with how much rain we have compared to your hot sun as well as the great demand for water.
LikeLike
I think your school loans are way more understanding then in the US it’s atrociously expensive to go to school here. What made you decide on London? I’m sure up north you could find some decently priced cans of soda? Haha
LikeLiked by 1 person
Oh yes although the UK fees are terrible, the US ones are much worse.
Haha yes definitely they would be cheaper up north! I decided on London because I live here and I couldn’t afford to stay on campus, hence why I am living at home and commuting 🙂
LikeLike
Ah well that makes sense. I’m hopefully doing a semester in Leeds. I just hope I can find someone to talk to me there!
LikeLiked by 1 person
Ooo good luck! Well the further north you go, the friendlier people get apparently so you should be fine! 😛
LikeLike
I’m from Lancashire in the north and you still can’t get a can of coke for less than 70p!
LikeLiked by 1 person
Oh wow! Are the local shops a bit cheaper though?
LikeLike
Not really. The closest shop to my mums cans are £1.10! The north is pretty cheap for stuff just not coke lol
LikeLiked by 1 person
Woaah okay I know what to stock up on if I ever come up north!
LikeLike
That headline had me going there for a while! 🙂
LikeLiked by 2 people
Hehe! Why are you the only one who commented on it! Or perhaps you were the only one brazen enough to 😛
LikeLiked by 2 people
Its the same in east London! I went into our canteen for lunch one day pasta and a can of coke cost me £6.20! That’s normally food for two days!!
LikeLiked by 1 person
That’s crazy! Why do they like ripping us poor students off 😦
LikeLiked by 1 person
Hmmm *tries to think of solutions*
Perhaps get a pack of six and keep it in the fridge? Scoop one up when you need it; but then, I suppose it loses it’s ka-pow when it loses it’s coldness? I’m not quite sure – I don’t drink fizzy drinks! It’s like pins and needles in my mouth XD even sparkling water. I remember when my brother offered me some and I was all “NO BRO NO!”
LikeLiked by 1 person
Haha! Yup to be honest I don’t drink fizzy drinks much but I needed one that day.
Pins and needles!
LikeLiked by 1 person
I was going to mention the prices over here in Australia but someone got to it first, it’s unbelievable because for some reason I found London more expensive than over here… and now I feel ripped off at the price of our canned drinks!
LikeLike
Yes it is crazy! ?Just to make sure though since I am still shocked, you do mean the price of a 330ml can right?
LikeLike
Yes, 330ml, standard price is equivalent to a pound I believe, I’m not sure if the British money to australian has fluctuated but when I was over in April it was close to £1 being $2
LikeLike
It looks like I have been having it easy for the past nineteen years of my life then! They are still 50-55 pence in my local shops or 60 pence at the most.
LikeLike
Yeah haha, money’s a strange thing… I guess the economy’s just going to get worse as time progresses so we better savour what we think are possibly overpriced things while they last!
LikeLike
Yes indeed it is. Haha yup!
LikeLiked by 1 person